Dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą? Gratulacje! Przed Tobą najważniejsze 9 miesięcy w życiu. Ciąża to znakomity okres, by zmienić złe nawyki żywieniowe i definitywnie pożegnać się z nałogami, czyli zadbać o zdrowie oraz przyjrzeć się swojemu ciału. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy minikompedium wiedzy o tym, czego potrzebuje wtedy Wasz organizm, a które składniki mają u niego embargo na najbliższych kilka miesięcy.
Nowy model naszej bielizny dla mam karmiących do kupienia w naszych salonach firmowych w całej Polsce.
#dla dwojga, nie za dwoje
Ciąża to czas, kiedy wiele kobiet dopada tak zwany wilczy głód. Wiele z nas je znacznie więcej, często dlatego, że babcie i mamy sugerują nam, abyśmy robiły to „za dwoje”. Nie zrozumcie nas źle – powinniście jeść nieco więcej, aby dostarczyć swojemu dziecku odpowiednich składników odżywczych, ale sugerujcie się raczej zasadą: „jem dla dwojga”. Przez okres 9 miesięcy postawcie na regularne posiłki – 5 dań w odstępach mniej więcej co 3h. Organizm szybko przyzwyczai się do takiego harmonogramu, a Wy unikniecie niepohamowanych chęci zjedzenia czegoś bardzo słodkiego, pysznego i… tuczącego. Ale do tego zaraz dojdziemy.
#ciążowe menu
Wasz jadłospis powinien składać się w dużej mierze z dań rybnych, które są bogatym źródłem kwasu foliowego, żelaza, kwasów omega-3 oraz jodu. Nie zapomnijcie także o warzywach i owocach – są bogate w błonnik, który reguluje trawienie i zapobiega zaparciom. Do diety wprowadźcie nasiona roślin strączkowych – są bogate w witaminy z grupy B, kwas foliowy, biotynę, lecytynę, wapń, żelazo, fosfor,mangan, potas, magnez i cynk. Jajka są źródłem witaminy B12, wpływającej na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Z kolei nasiona słonecznika oraz olej słonecznikowy zawierają witaminy i mikroelementy, biorące udział w kształtowaniu się skóry i nabłonka. Aby uniknąć zgagi zrezygnujcie z napojów gazowanych i soków owocowych. Unikajcie też potraw ciężkostrawnych, ostrych i produktów, które wywołują alergie, m.in. orzechów, truskawek i krewetek.
#śniadanie raz!
Postawcie na królewskie pierwsze i drugie śniadanie. Wszystko po to, aby mniej więcej około godziny 14.00 lub 15.00 zjeść obiad i zakończyć dzień lekką, pożywną kolacją. Zjadając ostatni posiłek około 19.00 (lub ok. 2 godzin przed snem) sprawicie, że zamiast pielgrzymować nocą do lodówki, będziecie słodko spały. Nie chodźcie jednak spać głodne. Organizm sam podpowie Wam, czego potrzebuje.
#ujarzmić zachcianki
No cóż, w ciąży niejedna z nas ma różne zachcianki. I mowa nie tylko o kiszonej kapuście, czy ogórkach małosolnych. Wiele kobiet nie może odmówić sobie zwłaszcza słodkich rzeczy. Jak Nie musicie z nich rezygnować, wystarczy tylko zmienić ich formę np. na jogurty, bakalie, batoniki muesli, owoce z dodatkiem miodu. Wszelkie czekoladowe chwyty również są dozwolone, oczywiście gdy mają gorzką postać. Zamieńcie ten radosny czas oczekiwania na (rozsądnie) najsłodsze 9 miesięcy!
#pij wodę
Kobieta spodziewająca się dziecka powinna wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Najlepiej, jeśli dzienne zapotrzebowanie pokrywa niskozmineralizowana woda. Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów jest ważne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, gdy wiele z nas doświadcza nieprzyjemnych torsji. Zapobiegamy wtedy odwodnieniu i przemęczeniu organizmu. Warto serwować sobie różnego rodzaju napoje zawierające owoce cytrusowe – źródło kwasu foliowego i witaminy C.
#aktywna mama
Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przynieść przyszłej mamie wiele dobrego. Do korzyści płynących z treningu należą: dobre samopoczucie psychiczne, mniejsze ryzyko znacznego przybrania na wadze, wzmocniony kręgosłup. Formy aktywności fizycznej, na które bezpiecznie możecie się zdecydować się w ciąży to pływanie, joga oraz aquarobik.
#9 miesięcy wstrzemięźliwości
9-miesięczny okres ciąży to także czas, który w którym powinnyście liczyć się z rezygnacją z niektórych rzeczy. Na pierwszym miejscu listy zakazanych produktów powinien znaleźć się alkohol i papierosy. Unikajcie fast foodów – są źródłem pustych kalorii, które w niezdrowy sposób przyczyniają się do wzrostu wagi. Pamiętajcie, aby mięso spożywać gotowane lub smażone, surowe (np. w tatarze) może zawierać mikroorganizmy wywołujące toksoplazmozę. Mocna kawa i herbata również powinny pójść w odstawkę, gdyż wypłukują wapń z organizmu.
Szczęśliwa mama, to zdrowa mama. I tego się trzymajmy. Właściwie odżywanie – szczególnie w ciąży, powinno być przecież przyjemnością (głosem rozsądku?), a nie źródłem stresu.