Rzadko na naszym portalu rozmawiamy z mężczyznami – to głównie kobieca społeczność. Tym razem zrobiliśmy wyjątek i zaprosiliśmy do rozmowy właściciela palarni kawy Kamila Kuczmarza, który podpowiedział nam, co zrobić, by „mała czarna” była jeszcze bardziej wyjątkowa. Czytajcie wywiad z przedstawicielem partnera konkursu: WeCoffee i startujcie w zabawie [KLIK], gdzie oprócz bielizny Dalia Lingerie i kosmetyków MOOD do wygrania przepyszna kawa z rodzinnej palarni.
https://www.instagram.com/p/Bep-YprBjGL/?taken-by=dalialingerie
Nasza przygoda z kawą rozpoczęła się końcem 2012 r., kiedy wspólnie z żoną otworzyliśmy kawiarnię „Weranda”, prowadzoną aktualnie przez naszą przyjaciółkę Anię
w Goczałkowicach-Zdroju. Chęć rozwoju tematu i pasja do kawy zaowocowała kolejnym krokiem, który zdecydowaliśmy się wykonać w kierunku własnej palarni kawy. Obecnie posiadamy dwa sklepy i własny serwis ekspresów do kawy, które prowadzimy wspólnie z Maćkiem, Wojtkiem i przy wsparciu rodziny. WeCoffee to projekt który tworzą ludzie o naprawdę bliskich i fajnych więzach.
Kiedy i jak zdobyliście wiedzę, aby uruchomić takie przedsięwzięcie?
Wiedza, którą wykorzystujemy w naszych działaniach to blisko 6 lat doświadczeń większości z nas. Wiele nieprzespanych nocy przy zgłębianiu materiałów, masa spotkań i warsztatów oraz „wiadra” wypitej kawy i jej analiza. Należy też podkreślić ogrom wysiłku, związany ze znalezieniem odbiorców naszych ziarenek.
WeCoffee można zamówić on-line. Jakie gatunki szczególnie polecacie i dla kogo?
W naszym sklepie on-line mamy możliwość zamówienia różnych ziaren. Szczególnie polecamy kawy z oferty sezonowej, czyli takie które są rzadko dostępne. Najczęściej są one wyższej jakości lub z segmentu Speciality.
Na co należy zwrócić uwagę zamawiając kawę i co należy doprecyzować przy zamówieniu, aby otrzymać tę właściwą?
Przy zamówieniu właściwej dla siebie kawy powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim jakie są nasze preferencje smakowe? Również istotną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest data palenia. Kupno kawy w lokalnych palarniach daje nam gwarancję zakupu świeżo palonych ziaren – gwarancję, której nie dadzą nam sklepy sieciowe. Początkowo warto zakupić mniejsze ilości z różnych części świata, aby wyrobić sobie zdanie na temat kaw z Afryki, Ameryki Południowej lub Środkowej.
Skąd zamawiacie ziarna, na jakiej podstawie je wybieracie i jak wygląda dalszy etap przygotowania kawy do sprzedaży?
Mamy kilka sprawdzonych źródeł surowych ziaren. Często zakupy wykonujemy za granicą, czasami wspólnie z naszymi kolegami z branży kupujemy niektóre ziarna wspólnie. Zanim decydujemy się na zakup, regularnie otrzymujemy sample po wypaleniu, po przetestowaniu których podejmujemy finalnie decyzje.
Chyba większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Jakie Waszym zdaniem są jej najlepsze zalety, właściwości? Czy różnią się w zależności od gatunku kawy?
My bez kawy nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie dnia. (śmiech) Z pewnością pobudza i dodaje energii do działania. Poprawia samopoczucie i buduje relacje. To przy niej rodzą się pomysły, powstają nowe idee i rozwiązania. Co do samych właściwości ziaren, to pamiętajmy, że ziarna robusty zawierają nawet dwa razy więcej kofeiny niż jej bardziej szlachetna koleżanka Arabica.
Jaki wpływ na smak i jakość kawy ma proces jej parzenia – jakie są różnice w kawie z ekspresu, kawiarki, tureckiej czy innej?
Sposobów parzenia kawy mamy wiele, każda z metod ma swoje charakterystyczne cechy i smak. Kawy parzone w kawiarce, często będą naparami mocniejszymi i bardziej intensywnymi w smaku niż, te które pochodzą z ekspresów ciśnieniowych. Przyzwoity ekspres kolbowy pozwoli zaparzyć nam prawidłowe espresso, którego smak powinien być czystszy niż tego pochodzącego z kawiarki. Na rynku mamy również szereg metod przelewowych, które pozwalają nam cieszyć się pełnią smaku kawy dając napary, które na pierwszy rzut oka bardziej mogą przypominać swoją strukturą herbatę.
Jakie są najbardziej oryginalne sposoby parzenia kawy – warte uwagi, ale nie zdobyły jeszcze popularności?
Olbrzymi boom na chwilę obecną przeżywają metody alternatywne, takie jak chemexy dripy, pressy itp. Dla ludzi niezwiązanych z kawą, często są to urządzenia do tej pory abstrakcyjne. Warto również wspomnieć, że w chwili obecnej prawdziwy renesans przeżywają również ekspresy przelewowe.
Jakie Waszym zdaniem będą trendy w parzeniu kawy w nadchodzących sezonach? Jakie smaki i kawy z jakich regionów zyskają największą popularność?
Trendy kawowe zdecydowanie idą w kierunku ziaren pochodzących z działań rzemieślniczych, a nie przemysłowych. Klienci również widzą sens we wspieraniu lokalnych inicjatyw. My ze swojej strony staramy się mieć cały czas różnego rodzaju kawowe ciekawostki – mikro zbiory, które są dostępne przez kilka lub kilkanaście tygodni. Dzięki temu nasi odbiorcy mają zawsze element ciekawostki i małego zaskoczenia w naszych produktach.
Wasza ulubiona kawa?
Jeżeli chodzi o ulubioną metodę parzenia, to dla mnie bez wątpienia jest to ekspres ciśnieniowy i klasyczne espresso. Na chwilę obecną szczególnie polecam kawę Brazylię Fazendę „Stanto Antonio”, której smak jest naprawdę wyjątkowy, łączący niuanse owocowe z subtelną słodyczą.
Dziękujemy za rozmowę!