„Fryzjerstwo to najpiękniejszy zawód świata.” – mówi Katarzyna Dziechciarek, trener, fryzjer – stylista i szkoleniowiec Elgon Cosmetics, a także właścicielka Atelier Fryzjerskiego Moona. Kasia o fryzjerstwie wie wszystko – w zawodzie jest już trzydzieści lat, a od osiemnastu dzieli się swoją wiedzą na szkoleniach. Nam podpowiada, jak zapobiec wypadaniu włosów, dbać o kolor i przenieść profesjonalną pielęgnację w domowe warunki.
Katarzyna Dziechciarek, fot.: Facebook
Fryzjerstwo to Twoja pasja, a czy spotykasz się czasem z opiniami, że jest to droga dla ludzi, którzy nie potrafili osiągnąć w życiu więcej?
Na szczęście to mit. „To tylko fryzjer” jest już dawno de mode. 🙂 Dzisiaj nasi klienci, uczniowie i sami fryzjerzy wiedzą, że to nie tylko rzemiosło, ale sztuka. Podczas codziennej pracy dobieramy zarówno kolor jak i formę cięcia spersonalizowaną dla każdego klienta, więc musimy wziąć pod uwagę naprawdę wiele aspektów urody i budowy ciała. Musimy pamiętać, że nasz klient przychodzi do nas w celu poprawienia sobie nastroju, zmiany, dlatego musi wyjść z salonu zadowolony, pewny siebie i gotowy podbijać świat! 🙂 W naszej pracy łączymy rzeźbę przestrzenną i malarstwo okraszone psychologią – to już trzy zawody przy jednej usłudze! (śmiech)
Ale praca fryzjera nie ogranicza się wyłącznie do pracy w salonie…
Oczywiście! Oprócz pracy w salonie spotykamy się na szkoleniach, gdzie możemy się wymieniać wiedzą i doświadczeniem. Uwielbiam także pracę przy pokazach mody i tworzenie kolekcji, gdzie mogę dać upust sztuce i wyjść całkowicie poza ramy. 🙂 Jest też „praca lekarska” – zarówno psychologia przy kontakcie z klientem jak również trychologia (dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem dolegliwości związanych z ludzkimi włosami i skórą głowy – przyp. red.), ponieważ jako pierwsi docieramy do niepokojących objawów schorzeń organizmu, co widać po włosach i wywiadzie z klientem.
Fot.: Facebook Akademia Fryzjerstwa Kreatywnego Katarzyna Dziechciarek
Jesteś też trenerem fryzjerstwa. Co daje Ci więcej radości – praca z klientami czy uczniami?
Ciężko byłoby określić co jest lepsze, bo to zupełnie inna praca. Dzielenie się swoim doświadczeniem z pasjonatami, którzy dążą do rozwijania swoich umiejętności to czysta przyjemność. 🙂 Te dwa aspekty (praca z klientem i praca z uczniami) się uzupełniają. Uważam, że nie ma dobrego szkoleniowca, jeżeli na co dzień nie stoi przy fotelu fryzjerskim. W naszej pracy każdy klient to nowy przypadek – tutaj nie ma matrycy. Jedną fryzurę wykonujemy na każdej osobie inaczej, ponieważ nasze typy osobnicze się różnią.
Fot.: Facebook Akademia Fryzjerstwa Kreatywnego Katarzyna Dziechciarek
Co sądzisz na temat tzw. „bezpiecznych fryzur”? Faktycznie istnieją jakieś cięcia i kolory, w których większość kobiet wygląda dobrze?
Nie ma terminu „bezpieczna fryzura”, „bezpieczny kolor”. 🙂 Przy doborach fryzury i koloru bierzemy pod uwagę wiele aspektów. Jeżeli mamy klienta klasycznego dobieramy zarówno kolor jak i cięcie z klasyki. Jeśli natomiast ten sam zestaw zaproponujemy sangwinikowi, który chce wyznaczać trendy, to taki klient nie odnajdzie się w tej stylizacji. Oczywiście, jak we wszystkich dziedzinach, również we fryzjerstwie obowiązują podstawowe zasady, z ram których się wywodzi tworzenie spersonalizowane, np. jeżeli mamy bardzo ekstrawaganckie cięcie, to staramy się już nie szaleć z kolorem.Ograniczamy się wtedy do jednego, ponieważ zbyt wiele kolorów przy odważnej formie stworzy chaos. Należy pamiętać, że końcowe dzieło musi tworzyć spójną całość z osobą. 🙂
Czy Twoim zdaniem Polki dobrze dbają o włosy?
Polki w ogóle bardzo dbają o swój wygląd. Włosy są ubraniem twarzy i wiele kobiet stawia je na pierwszym miejscu. Coraz większa rzesza klientów stawia na profesjonalne środki do pielęgnacji i stylizacji włosów. Wydajność produktu i jakość komponentów użytych do produkcji kosmetyków profesjonalnych jest naprawdę bardzo wysoka i przygotowana z odpowiednim namaszczeniem dla fryzjerów i ich klientów. W salonie mamy szeroki wachlarz zabiegów rekonstrukcji, regeneracji, nawilżenia i odbudowy włosa, które dobieramy według indywidualnych potrzeb.
Fot.: Facebook Akademia Fryzjerstwa Kreatywnego Katarzyna Dziechciarek
Zabiegi w salonie, a zabiegi w domu – jak dbać o włosy możliwie jak najbardziej profesjonalnie w domowych warunkach?
Profesjonalną pielęgnację można przenieść do domu – prowadzimy odsprzedaż kosmetyków do dalszej pielęgnacji po zabiegach w salonie. Klienci nie muszą stać godzinami w drogerii, zastanawiając się, który szampon i która odżywka będą odpowiednie. W salonie stylista dobiera produkty do indywidualnych potrzeb włosa klienta.
Jaką markę profesjonalnych kosmetyków powinniśmy wybrać do pielęgnacji również na co dzień?
Ja polecam kosmetyki firmy ELGON i MOOD, ponieważ dają nam wszystko, czego potrzebujemy my jako styliści i również nasi klienci. 🙂
Kosmetyki MOOD możesz wygrać w KONKURSIE WALENTYNKOWYM.
Kliknij i zobacz wszystkie nagrody!
Jaki kolor najczęściej wybierają Polki i jak dbać o włosy przy takiej koloryzacji?
Polki uwielbiają blond, a wiemy, że jasny kolor jest bardzo wymagający – przy blondzie najczęściej może dojść do zniszczenia struktury włosa więc musimy w szczególny sposób zadbać o jego kondycję zarówno przy koloryzacji jak i również w domu. W salonie do mieszanek koloryzujących dodajemy produkt, którego zadaniem jest maksymalna ochrona i odbudowa naruszonej struktury włosa. LinkD jest produktem technicznym zarówno do koloryzacji jak również do zabiegu regeneracji bezpośredniej. Produkt naprawia uszkodzenia we wnętrzu włosa i tworzy „rusztowanie” dla składników odżywczych i koloru.
Platynowy blond często jednak zmienia odcień na żółtawy… Jak temu zapobiec?
Tak jest faktycznie, ponieważ nasze włosy pod warstwą farby są złociste i mają skłonność do wychwytywania żelaza z wody. Odpowiednia pielęgnacja zapobiega takim historiom. Włos nieodżywiony „pije” jak gąbka. Jeżeli w środku jest pełny nie przyjmie substancji zewnętrznych. Proponujemy przed lub tydzień po koloryzacji rekonstrukcję włosa połączoną z odpowiednio dobraną pielęgnacją w domu i nie mamy takich problemów. 🙂
Fot.: Facebook Akademia Fryzjerstwa Kreatywnego Katarzyna Dziechciarek
Umiemy już dbać o kolor, a jak zapobiegać wypadaniu włosów?
Wypadanie i przerzedzanie włosów jest drugim trudnym tematem. Zajmuję się też trychologią – nową dziedziną, która łączy fryzjerstwo i dermatologię. Tutaj mamy do czynienia z problemami skóry głowy. Choroby skóry głowy i mieszków włosowych wpływają na kondycję włosów, które stają się trudne do ujarzmienia. Jeżeli występują u nas zaburzenia w pracy skóry, proponuję wizytę u specjalisty i sprawdzenie pod microcamerą stanu skóry głowy. W powiększeniu widzimy ilość włosów wyprodukowanych przez mieszek włosowy – możemy określić, czy wymiana jest prawidłowa i czy grubość i kondycja włosów jest dobra. Bardzo często podczas badania okazuje się, że na skórze jest „warstwa krystalizacji”, czyli niedomyte kosmetyki z silikonem, zanieczyszczenie z powietrza, które na nas spada, sebum… – niestety nie wszystkie szampony sobie z tym radzą. Taka skóra jest jak w folii, a włosy są „sklejone”, niedotlenione, mało elastyczne i szybko się przetłuszczają, a to wszystko prowadzi do wypadania i przerzedzania włosów.
Czytaj także: Profesjonalna pielęgnacja włosów w domowych warunkach
W takim razie jakie kosmetyki stosować, aby uporać się z zanieczyszczeniami i pozostałościami kosmetyków?
Elgon w swojej ofercie posiada linię PRIMARIA, gdzie mamy produkty dedykowane takim przypadłościom. Mało kto na co dzień pomyśli o peelingu skóry głowy, a twarz przynajmniej raz w tygodniu peelingujemy. 🙂 Na szkoleniach bardzo często nawet koleżanki i koledzy po fachu są zdziwieni i zaskoczenia zabiegiem oczyszczania skóry głowy, ale przyznają rację, bo nie pomyśleli, że faktycznie spotykają się z problematyczną skórą u klientów. Po zabiegach, które wykonują za sobie są w szoku, że aż tak czuć komfort i świeżość już po pierwszym zabiegu. Dopiero po peelingu skóry głowy możemy sprawdzić z jakim problemem przyszło nam walczyć – nadmierną pracą gruczołu tłuszczowego, łupieżem, czy wypadaniem. Na każdą z tych przypadłości musimy zastosować inny zestaw kosmetyków.
Fot.: Facebook Akademia Fryzjerstwa Kreatywnego Katarzyna Dziechciarek
Czy są problemy, których nie da się jasno i szybko zdiagnozować?
Jeżeli w wywiadzie mamy jakiś znak zapytania, kierunkujemy klienta w stronę diagnostyki laboratoryjnej. Często przyczynami są choroby tarczycy czy braki witaminowo – minerałowe w organizmie. Tutaj wchodzimy już na inny poziom fryzjerstwa. Obsługując naszych klientów jesteśmy w ich strefie intymnej. Dotyk, zaglądanie na skórę, przeczesywanie włosów to rzeczy w kontakcie strefy intymnej i jako pierwsi widzimy zmiany. Jeżeli znamy włos klienta i nagle coś się zmienia możemy, a nawet powinniśmy w bardzo delikatny sposób przekazać mu nasze niepokoje, przeprowadzić wywiad i wskazać drogę do dalszego postępowania. Są miejsca, których nie widzimy sami na co dzień, np. tył głowy. Jeśli jesteśmy dobrze uczesani, osoby z naszego otoczenia mogą ni zauważyć zmian, a nawet jeśli zauważą, mało kto będzie miał śmiałość zwrócić nam na to uwagę… Wtedy fryzjerzy, jako osoby obsługujące, powinni zwrócić na to uwagę. Oczywiście należy to zrobić bardzo dyskretnie i uspokoić klienta, że takie rzeczy się zdarzają i skierować go do specjalisty. Klienci bardzo doceniają profesjonalizm i troskę. 🙂
Dziękujemy za rozmowę!