Mówi się, że wysiłek kobiety włożony w poród jest porównywalny z przebiegnięciem maratonu. Za mało mówi się jednak o przygotowaniach do tego maratonu, które zaczynają się zanim na teście ciążowym pojawią się dwie kreski. Natura tak to wymyśliła, że z reguły zachodzimy w ciążę bez żadnych przygotowań. Warto jednak wiedzieć, jak możemy świadomie podejść do tego tematu, zadbać o zdrowie swoje, a później maluszka.
Niestety nie ma żadnych oficjalnych wytycznych na temat tego, co lekarze powinni nam zalecać zanim zajdziemy w ciążę. W rozmowie, social mediach czy na forach możemy przeczytać różne historie i dobre rady – my jednak polecamy Wam najpierw znaleźć dobrego lekarza. Takiego, któremu będziecie ufać – i od tego możecie zacząć przygotowania do ciąży. Co następnie? Nie odkrywamy tu Ameryki – dajemy proste rady, ale często to właśnie te najprostsze rzeczy są najtrudniejsze.
Kwas foliowy
Kilka miesięcy przed planowaną ciążą – ze wskazaniem na pół roku, powinnyśmy zażywać kwas foliowy. Więcej o nim przeczytacie chociażby w artykule Mamy Ginekolog – zerknijcie tam, bo znajdziecie dość zaskakujące informacje. Prawda jest taka, że (zbyt) rzadko planujemy starania o dziecko, więc jeśli jesteście w trwałym związku i w przyszłości nie wykluczacie posiadania dzieci, to może jest to właśnie ten moment, od którego możesz zacząć suplementację kwasu foliowego.
BIELIZNA SPORTOWA
Wysiłek fizyczny
Nasza redakcyjna koleżanka kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko zaczęła intensywniej ćwiczyć – bardzo systematyczny fitness w różnych formach, czasem wyprawa w góry lub bieganie. Ciąża przebiegała bez komplikacji, więc dużo spacerowała i od czasu do czasu uczestniczyła w zajęciach dla przyszłych mam. Wzmocniła mięśnie brzucha i poprawiła ogólną wydolność, dzięki czemu pierwszy poród przebiegł bez większych komplikacji, mimo, że masa urodzeniowa dziecka do najmniejszych nie należała. Każdy przypadek jest inny, o tym trzeba pamiętać – ale warto zadbać o swoje ciało przed pojawieniem się na teście dwóch kresek. Aktywność fizyczna przed ciążą i w jej trakcie poprawia regenerację po porodzie i sprzyja szybszemu powrotowi do formy. Same to zauważycie!
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak wprowadzić naturalną pielęgnację? – NACOMI oferuje świetne rozwiązania!
Sen
Wyśpij się, bo później już nie będzie kiedy. To niestety prawda, na szczęście taka z terminem ważności – bo dziecko w końcu (kiedyś) zacznie przesypiać całą noc. Sen jest kluczowy dla naszej odporności, zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia. Swoją drogą to ciekawe, że dbamy regularne drzemki dzieci, ale kiedy same jesteśmy senne to sięgamy po kawę lub słodycze, zamiast np. położyć się wcześniej.
BIELIZNA DO KARMIENIA PIERSIĄ
Badania kontrolne
Morfologia i badanie ogólne moczu to podstawa. Skontroluj też hormony tarczycy – raz, że odpowiadają za wiele naszych fizycznych objawów i bywa, że utrudniają zajście w ciążę, dwa – ich odpowiedni poziom jest absolutnie kluczowy, gdy mamy już maluszka pod sercem. Mało się mówi o wizycie u dentysty, która powinna być rutynowa nawet wtedy, gdy o dziecko się nie staramy. A jednak, często odkładamy ją lub bagatelizujemy. Kolejna rzecz na liście to cytologia i USG piersi – nie wierzcie w mity, że ciąża chroni lub zmniejsza ryzyko zachorowania na kobiece nowotwory.
Choroby zakaźne
Sprawdź czy przechodziłaś lub byłaś szczepiona na różyczkę i ospę wietrzną. Zachorowanie na którąś z nich w ciąży będzie miało bardzo zły wpływ na jej przebieg, dlatego nie odkładaj tego na później! Sprawdź swoją książeczkę zdrowia, zapytaj mamę – jeśli nie przeszłaś tych chorób, ani nie byłaś na nie szczepiona – odwiedź swojego lekarza i poinformuj go tym, jeśli chcesz się starać o dziecko.
NOWOŚCI BIELIŹNIANE OD DALII
Zdrowe odżywianie
Jedzenie jest naszym paliwem, dlatego już od dziś włącz do diety więcej warzyw i owoców. Warzywo do śniadania, na drugie jakiś owoc, na obiad i kolację znów warzywa – surowe lub w formie zupy czy sosu. Pamiętaj o śniadaniu, pij dużo wody. To wszystko sprzyja płodności, naszemu dobremu samopoczuciu i ogólnemu zdrowiu.