Końcoworoczne szaleństwo dopada nas wszystkich i jak bardzo byśmy się nie starali – i tak coś wymknie nam się pewnie spod kontroli. A to przeziębienie dziecka przed wigilią, a to prezent nie dojedzie, a to sprzeczka rodzinna przy obiedzie i już skok poziomu kortyzolu gwarantowany. Z jednej strony mamy dość i błagalnym wzrokiem wypatrujemy 1 stycznia, z drugiej jednak, czujemy się w obowiązku chociaż na moment poczuć tę „magię świąt”. Coś jednak nie daje nam spać, nie pozwala się skupić ani wyciszyć, więc podkręcamy sobie śrubkę obiecując, że od nowego roku będzie inaczej. Weźmiemy się w końcu za siebie. Będą zdrowe posiłki, minimum 8h snu i więcej wartościowego czasu z dziećmi. Do tego może kółko garncarskie albo nauka włoskiego? Czekamy na Sylwestra jak na zbawienie wierząc, że teraz to już na pewno – nowy rok, nowa ja. Serio?
„Zdrowy styl życia prowadzący do osiągania wellness to proces, który trwa przez całe życie. Dla każdego wygląda on inaczej, składał się z innych elementów i ewoluuje razem z nami.” – komentuje nasz gość specjalny dr Magdalena Górnisiewicz.
Zapraszamy po więcej!
I ty wkręć się w wellness!
Redakcja Shape me up – Magdo, my znamy się w Dalii nie od dziś. Wielokrotnie współpracowaliśmy już przecież przy różnych projektach, ale czy mogłabyś powiedzieć parę słów o sobie, z myślą o nowych czytelnikach?
Magda – Pewnie! 🙂 Nazywam się Magdalena Górnisiewicz jestem Specjalistką Medycyny Stylu Życia (IBLM Diplomate) oraz Odnowy Psychosomatycznej i doktorką nauk o kulturze fizycznej. Podczas warsztatów uczę innych, jak żyć zdrowo i świadomie. Jako Wellness Mentor pomagam wprowadzać zdrowe nawyki oraz wspieram i motywuję w procesie pozytywnej zmiany. Myślę, że te kilka słów wstępu na początek wystarczy.
Redakcja – Zbliżamy się nieubłaganie do końca grudnia, nowy rok przed nami, a w głowach… No właśnie. U większości z nas bałagan, odkładany miesiącami stres, żal, może wyrzuty sumienia lub inne negatywne emocje. Jak oczyścić się z tego, by faktycznie zacząć zaraz od czystej karty?
Magda – Nieocenionymi sposobami, które dają nam wsparcie oraz pomagają radzić sobie ze stresem i emocjami na co dzień, a także zachować balans i przywracać wewnętrzny spokój, są zdrowe nawyki. Warto je kształtować, dzięki nim łatwiej sprostać codziennym wymaganiom, wprowadzać inne pozytywne zmiany do życia i przekuć noworoczne postanowienia w działanie.
Każda zmiana to proces
Redakcja – Co to oznacza w praktyce?
Magda – Wprowadzanie każdego nawyku i pozytywnych zmian to proces, który wymaga czasu. Warto dobrze się do niego przygotować. Dzięki temu zmiana nie będzie drastyczna i łatwiej będzie ją oswoić. Co z kolei zwiększy szansę na to, że wzbogacimy naszą codzienną rutynę nie na chwilę, lecz na dłużej, nawet na zawsze. Jak to zrobić?
Zmiana zaczyna się wraz z podjęciem decyzji, że chcemy coś zmienić, chcemy zrobić coś inaczej — a tak naprawdę, że my chcemy się zmienić. Często jednak nie wiemy, nad jakimi nawykami rzeczywiście warto pracować, aby osiągać zdrowe cele i wymarzone rezultaty. Jeśli nie mamy pewności, od czego zacząć warto skonsultować się ze specjalistą, który w tym pomoże. Wesprze również wiedzą i da konkretne narzędzia, które ułatwią stworzenie planu i jego realizację.
Tak ważne kochać dziś siebie
Redakcja – W czym dokładnie pomagasz swoim podopiecznym podczas codziennej pracy zawodowej?
Magda – Moim głównym zadaniem jest pomoc we wprowadzaniu zdrowych nawyków, budowaniu w oparciu o nie codziennych rutyn i rytuałów. To jednak tylko rezultaty drogi, którą przebywamy razem. Wspaniałej podróży podczas której, klienci poznają siebie, swoje potrzeby, sprawdzają jakie praktyki najbardziej im służą. Pomagam im najczęściej w budowaniu dobrej relacji z samym sobą, dopasowaniu odpowiedniej formy aktywności fizycznej, technik radzenia sobie ze stresem i sposobów na zachowanie balansu, rodzajów i pór posiłków, oraz praktyk poprawiających komfort snu. Tworzymy również poranne i wieczorne rytuały dopasowane do potrzeb, możliwości i codziennej listy zadań. Dzięki nim mają więcej pozytywnej energii i sił witalnych, czują się po prostu lepiej na co dzień. Działają efektywniej, są bardziej kreatywni w pracy, jednocześnie mają więcej czasu dla siebie oraz bliskich. Na realizację swoich pasji, chwile błogiego nic nierobienia lub rozpieszczania się. Poprzez to nie tylko budują swoją kondycję fizyczną i psychiczną, ale również czują się młodziej i mają większe poczucie szczęścia.
Nowa ciałopozytywna kolekcja Dalia Lingerie SPRAWDŹ
Redakcja – Uważasz, że każdy z nas jest w stanie przejść przemianę, która doprowadzi go do miejsca, w którym naprawdę chciałby być?
Magda – To zależy od możliwości i zasobów, jakie posiadamy w danym momencie. Pytanie również, czy tylko chciałaby być, czy naprawdę uważa, że na to zasługuje i ma poczucie, że potrafi to zrobić? Z tą kwestią problem mają przede wszystkim kobiety. Jak wynika z badań oraz mojej praktyki, Polki mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, a skuteczne wprowadzanie zmian i osiąganie tego, czego się chce, w dużej mierze zależy od wysokiej i stabilnej samooceny. Od tego, czy potrafimy docenić samych siebie i to, co robimy oraz w jakiej mierze naszą samoocenę uzależniamy od tego, jak oceniają nas inni. Z tego powodu bardzo często pracę z kobietami zaczynam od budowania zdrowego poczucia własnej wartości, które pomaga im sięgać po to, co dla nich najlepsze. Na co naprawdę zasługują.
Redakcja – Czym dla Ciebie dokładnie jest #wellness? Jak to odbierasz, charakteryzujesz?
Magda – Wellness to stan optymalnego zdrowia, pełni dobrego samopoczucia, witalności i szczęścia. Droga do niego to nasze codzienne wybory, czynności, zachowania, sposoby myślenia i postrzegania rzeczywistości. Nasze rutyny i rytuały, które tworzą styl życia wspierający wszystkie obszary naszego zdrowia i dobrostanu: fizyczny, mentalny, emocjonalny, duchowy, społeczny, a także związany z naszym środowiskiem. Ma ogromny wpływ na każdą sferę naszego życia i role, jakie w nim odgrywamy.
Wellness w praktyce jest przede wszystkim o zaprzyjaźnianiu się ze sobą. O poszerzaniu wiedzy o swoim zdrowiu i dobrostanie. Poznawaniu siebie poprzez obserwację swojego ciała i sygnałów z niego płynących, swoich myśli i emocji. Dzięki temu zrozumienie co nas wzmacnia, a co osłabia. Jest o uważnym słuchaniu swoich potrzeb. Odnoszeniu się do siebie z życzliwością i czułością. Jest również o budowaniu zdrowej miłości do siebie. Wewnętrznego przekonania, że jesteśmy warci tego, aby być kochanym i zasługujemy na wszystko co najlepsze. Na bycie szczęśliwym. O rozwijaniu się i rozkwitaniu bez względu na wiek. O życiu w dobrej formie i naszym – tylko naszym – najlepszym stylu.
Nowy rok zacznij spokojnie
Magda – Warto pomyśleć o tym tworząc kolejną wymagającą i mało realistyczną listę noworocznych postanowień. Zamiast dokładać sobie nowych wyzwań i obowiązków do „to do” listy – zachęcam do tego, aby usiąść spokojnie i zastanowić się nad tym:
- Co dobrego robiłaś_eś dla siebie w tym roku?
- Czego najbardziej Ci brakuje?
- Czego najbardziej potrzebujesz?
- Co dobrego możesz dać sobie, aby poczuć się lepiej?
I daj sobie czas, aby bez dodatkowego stresu, bez presji, w Twoim własnym tempie z nową energią do działania, zacząć dobrze i zdrowo nowy rok. 🙂
Redakcja – Dziękujemy za tę fantastyczną rozmowę! Oczywiście odsyłamy do Twojej strony internetowej TUTAJ gdzie zainteresowani znajdą więcej informacji. A my cóż, żegnamy się, ale mówimy – do zobaczenia! 🙂