Romantyczny, delikatny, kobiecy, ale również pracochłonny i wymagający niesamowitego skupienia. Obok koronki kojarzony z zajęciami dam i zamiłowaniem arystokracji. Haft jest nie tylko metodą zdobienia tkanin, ale przede wszystkim przeniesieniem sztuki malarskiej do świata mody. W tym sezonie razem z kwiatami podbił serca projektantów, a w nas wzbudził niezwykłą ciekawość. Wybrałyśmy się dla Was w historyczną podróż, zajrzałyśmy do atelier największych domów mody i babcinych kuchni. Historia haftu zaskakuje, a my podążając jej śladami, trafiłyśmy do miejsc, które na pewno Was zaskoczą!
#jak świat długi i szeroki
Historia haftu sięga zamierzchłej przeszłości. Haftowali już starożytni Chińczycy i peruwiańscy Indianie. Wzmianki o rzemiośle odnajdziemy w Starym Testamencie i na ścianach egipskich grobowców. Mimo że najstarszy odnaleziony haft pochodzi z wykopalisk prowadzonych na terenach greckiej Attyki z okresu ok. V-IV w. p.n.e., historycy nadal nie są zgodni w kwestii określenia dokładnego czasu i miejsca powstania sztuki hafciarskiej.
W Europie centralnej haft pojawił się dzięki kontaktom handlowym z Chinami, Indiami oraz Bliskim Wschodem. Jedwabnym Szlakiem przywędrowały do nas materiały oraz różne techniki hafciarskie. Modne stały się na przykład aplikacje wykonywane na transparentnych tkaninach. Dzięki orientalnym wpływom na przestrzeni wieków wyodrębniło się wiele rodzajów haftów. Najprostszy i najbardziej znany – krzyżykowy, służył przede wszystkim do ozdabiania serwet i obrazów. Hafty wypukłe i ażurowe stanowiły wyrafinowane sposoby zdobienia wnętrz świątyń, dworskich sukni i królewskich baldachimów.
#must have średniowiecznych fashionistów
Prawdziwy rozkwit hafciarstwa nastąpił w średniowieczu. Bogactwo zdobień świadczyło wówczas o majętności i statusie społecznym, a ciemna, nasycona kolorystyka stanowiła idealne tło dla brokatowych nici. Szczególnie w modzie męskiej ważny był gęsto haftowany kaptur. Aplikacje były nie tylko ozdobą, ale również… wabikiem na kobiety. 🙂
#najlepszy przyjaciel czekających
Haft był wiernym towarzyszem dam, czekających na przyjazd ukochanego, ale czy wiecie, że pomagał on również przetrwać niewolę jeńcom wojennym? Znane są historie oficerów pojmanych przez wrogą armię, którzy krzyżykowym obrazkiem zapisywali wspomnienia, tworząc prawdziwe haftowane pamiętniki.
#historia haftu i najnowsze trendy
Mimo że był gościem arystokratycznych dworów i sakralnych przybytków, nigdy nie zapomniał o domach prostych ludzi. Był ulubionym zajęciem kobiet, spędzających przy nim długie, jesienne wieczory. Ozdabiał chusty, serwety, ale najważniejszą rolę odgrywał oczywiście w garderobach! Folklor usiany jest haftem, a stroje ludowe pełne wyszywanych, kolorowych kwiatów. Dopracowane w najdrobniejszych szczegółach do dziś inspirują wielu projektantów. Bogata historia haftu zainspirowała największych projektantów, a odniesienia do ludowej twórczości znajdziemy, między innymi, w kolekcjach Anthony’ego Vacarello, Kenzo, Valentino, czy Alexandra McQueen’a.
Zwiedził cały świat, by powrócić w wielkim stylu! Haft uświetnił pokazy mody największych marek, nie zapominając również o bieliźnie! Już niedługo w salonach Dalia znajdziecie pamiątki z podróży po świecie inspiracji. Przywiozłyśmy dla Was prawdziwe skarby z najważniejszych dla haftu zakątków! Nasycona kolorystyka modelu Tanya przeniesie Was w czasy romańskie, orientalna Danica zabierze do krainy Kwitnącej Wiśni, a po powrocie swoimi romantycznymi kwiatami otuli Leanda. Szczegółowe informacje o nowych modelach znajdziecie na naszym fanpage’u na Facebook’u.