Kobiecy okres – kto przeżył ten wie, że ciężki to czas dla nas, oj ciężki. Niektóre kobiety przechodzą go niemal niezauważalnie, inne cierpią katusze i muszą zwalniać się z pracy lub szkoły. Czasami niespodziewanie przychodzą miesiące, w których ból jest nie do wytrzymania, a krwawienie intensywne, wymagające wymiany podpaski lub tampona nawet po godzinie. Zastanawiałaś się kiedyś nad tym – jaki to wszystko ma wpływ na środowisko? A jaki na Twoje zdrowie i bezpieczeństwo narządów płciowych? Dziś, pogadajmy o tym szczerze i podejdźmy do tematu odpowiedzialnie!
Biustonosze sportowe i koszulki basicowe na gorsze i lepsze dni!
Chcesz czuć się wygodnie
To zupełnie normalne, że w te dni chcesz czuć się maksymalnie komfortowo. Nabrzmiałe od nadmiaru wody piersi, bywają tkliwe i bolesne, niezastąpiony może okazać się wtedy biustonosz sportowy oraz miękki, basicowy top, który nie będzie Cię uciskał ani uwierał w ciągu dnia. Jeżeli możesz, spróbuj wrzucić na luz i odpuścić „eleganckie” zestawy. Dużo lepiej sprawdzi się luźna bluza lub koszulka, obuwie na płaskiej podeszwie i spodnie. Oczywiście, jeżeli mimo bolesnego okresu, nadal lubisz przechadzać się w obcisłych sukienkach i szpilkach, masz do tego pełne prawo! Nie zmuszaj się jednak. To normalne, że czasami możesz czuć się gorzej i zaufaj nam – Twoje ciało nie służy zaspokajaniu potrzeb estetycznych innych ludzi! Bądź dla siebie czuła i wyrozumiała. Wtedy lepiej zniesiesz bóle okresowe i szalejące hormony.
Zależy Ci na bezpieczeństwie
Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, z czego zbudowane są Twoje tampony i podpaski? Nie chodzi tylko o ekologię – chociaż i o tym aspekcie warto pamiętać. Mówimy jednak o zdrowiu. Tylko pomyśl – te środki higieniczne mają kontakt bezpośrednio z Twoją skórą, często przez kilka godzin. Mogą powodować podrażnienia, stany zapalne i alergie. Mogą, ale nie muszą. O ile wybierzesz odpowiedzialnie! Dzięki organicznej bawełnie miękkie podpaski oddychają razem z Twoim ciałem. Mądrzy producenci (np. YOUR KAYA), nie kombinują z chlorem i syntetycznymi dodatkami, dlatego szansę na głęboki oddech ma też środowisko! Zastanów się czy taka drobna zmiana nie wyjdzie Ci na dobre… 😉
Wygodne majtki bezszwowe nie tylko na „te dni”!
Planujesz być bardziej eko
Jesteś prawdziwym eko freakiem? Zatem pewnie słyszałaś już gdzieś o wielorazowych podpaskach szytych z chłonnego materiału. My podpowiadamy, że zakupisz je między innymi na stronie www.mamokres.pl. Ja działają? Praktycznie tak samo jak te klasyczne, znane Ci z drogerii środki higieniczne. Zapinasz je na majtkach dzięki czemu nie przesuwają się. Nie podrażniają też skóry, naprawdę dobrze chłoną wilgoć, a co najważniejsze – zastępują wiele opakowań podpasek, które trafiłyby na wysypisko. Dbanie o nie również jest bardzo proste – wystarczy, że po użyciu przepłuczesz podpaskę w zimnej wodzie, a następnie (niekoniecznie od razu) wypierzesz w pralce w 40 stopniach. Bez obaw! Jeśli jesteś poza domem – schowaj podpaskę do specjalnej saszetki i możesz ją ogarnąć na spokojnie po powrocie do domu.
Bielizna EMERALD sprawdź czy jest jeszcze Twój rozmiar!
Szukasz optymalnego rozwiązania
Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na zwolnienie tempa podczas miesiączki, zapewne szukasz optymalnego rozwiązania związanego z opanowaniem krwawienia. O ile na ból mogą mniej lub bardziej pomóc tabletki (chociaż zalecamy podejście do niech z głową i o ile to możliwe, zastąpienie ich ciepłymi okładami) – to w przypadku mocnego krwawienia pojawia się problem. Podpaskę i tampon trzeba wymieniać wtedy bardzo często, nie zawsze są ku temu odpowiednie warunki sanitarne. Poza tym, kto lubi nosić stringi ten wie, że podpaski nie sprawdzają się wtedy w ogóle, a nawet sznureczek z tampona może być irytujący. Czasami nie chcemy żeby jakkolwiek dało się rozpoznać, że mamy właśnie „te dni”. Co wtedy? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się kubeczek menstruacyjny, taka bardziej przyjazna dla pochwy alternatywa tamponów. Chcąc być jednak możliwie obiektywnymi, przedstawimy Ci wady i zalety takiego rozwiązania. 🙂
ZALETY kubeczka
- Niższe koszty użytkowania (jest wielorazowego użytku). Niektóre kubeczki przeznaczone są do użycia nawet przez kilka lat, to ekonomiczne rozwiązane biorąc pod uwagę, ile razy w ciągu roku miesiączkuje kobieta.
- Dbałość o środowisko i większa świadomość dotycząca zanieczyszczeń. Jednorazowe podpaski i tampony stają się problemem, ponieważ w większości przypadków nie są produkowane z biodegradowalnych składników i zalegają na wysypiskach. 🙁
- Dłuższy okres użytkowania sprawia, że kubeczka nie musisz wymieniać tak często, jak tamponów i podpasek. Kubeczek możesz opróżniać nawet co 8 godzin, jeśli nie jest pełny. To pozwala uniknąć częstych odwiedzin w publicznych toaletach.
- Korzystnie wpływa na pH pochwy i stwarza mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień. Tampony chłoną krew wraz z całą wydzieliną z pochwowy (która ma również funkcje ochronne), a następnie przetrzymują ją we wnętrzu pochwy. Jeśli zbyt często nie wymieniasz tamponów, może to prowadzić do rozwoju infekcji. Kubeczki natomiast magazynują w swoim wnętrzu krew, która do nich ścieka, ale nie wpływają na zachwianie naturalnego środowiska pochwy.
WADY kubeczka
- Opróżnianie kubeczka może być kłopotliwe. Łatwiej wyrzucić tampon lub podpaskę niż opróżniać i myć kubeczek. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy kubeczek trzeba wymienić w szkole, w pracy lub w publicznej ubikacji.
- Trudności z zakładaniem. Kobiety, które aplikują kubeczek po raz pierwszy mają przeważnie problemy z jego założeniem. Tu ważna jest technika, dlatego im częściej zakłada się kubeczek, tym łatwiejsze się to wydaje.
- Problemy z usuwaniem kubeczka dotyczą najczęściej kobiet, które dopiero zaczynają przygodę z tym gadżetem. Jeśli zrobi się to nieumiejętnie, krew może szybko wypłynąć. Praktyka jest w tym przypadku najważniejsza.
Kolekcja jesień-zima 2021!
Posumowanie
Kobieta, która ma okres, powinna potraktować ten czas jak szczególny moment dla swojego całego organizmu, który musi jednocześnie radzić sobie z falą skoków hormonalnych, skurczami macicy, krwawieniem i wieloma innymi objawami. Powinnyśmy być wtedy dla siebie dobre i sfokusowane na własnych potrzebach. Faktem jest jednak, że produkty menstruacyjne generują ogromne ilości odpadów, przez co trudno jest pominąć zupełnie aspekt ekologiczny. Wszak nie o taki egoizm nam chodzi, prawda? Oszacowano, że przeciętna kobieta w ciągu swojego życia pozbywa się około 150 kilogramów tamponów, podpasek i aplikatorów, z których około 90% to plastik!!! Zdecydowana większość tych odpadów trafia na wysypiska śmieci lub, co gorsza, do oceanu. W rzeczywistości produkty menstruacyjne są jednymi z najczęściej spotykanych plastikowych artykułów jednorazowego użytku w śmieciach morskich.
Czy możesz dołożyć swoją cegiełkę w szczytnym celu? Oczywiście. Szczególnie, że będzie to z korzyścią dla Twojego zdrowia! 🙂 Przemyśl temat i podejmij mądrą decyzję – wierzymy w Ciebie!