#Instaphoto to nie tylko zdjęcia idealnych ciał kobiet i mężczyzn bez skazy. #Instalife to nie tylko nieustająca fala sukcesów, drogie samochody, piękne domy i zagraniczne wakacje. #Instacouple to nie tylko kwiaty, prezenty i wspólne selfie w lustrze. Instagram to w końcu nie tylko czysta rozrywka. Jest to również platforma, która naprawdę może nauczyć nas trochę lepszego życia, poznawania samych siebie, wyzbywania się budowanych latami kompleksów i tak zwanej pozytywnej seksualności. Wystarczy wiedzieć gdzie szukać i kogo obserwować. 😉
Czym jest pozytywna seksualność?
Pozytywna seksualność jest podejściem, mówiącym o otwartości na różne formy ekspresji seksualnej i nie poddawaniu ocenie innych ludzi z powodu ich łóżkowych upodobań. Założeniem nurtu jest bowiem równość wszystkich aktywności seksualnych. Muszą one jednak spełniać pewne zasady – być podejmowane w sposób odpowiedzialny i świadomy, a także za przyzwoleniem wszystkich zainteresowanych stron. Ponadto powinny być bezpieczne dla zdrowia oraz nie mogą łamać prawa. Pozytywna seksualność jest więc podejściem zachęcającym do doznawania seksualnej przyjemności w taki sposób, w jaki mamy na to ochotę. Jednocześnie kładącym nacisk na konsensualność, tolerancję, oraz promocję zdrowia i edukację seksualną. – wyjaśnia na blogu Secret Delivery Joanna Niedziela, seksuolog oraz psycholog, sojuszniczka pozytywnej seksualności w sieci.
Gdyby wydawało się nam zatem, że o seksie wiemy już wszystko, a XXI w. nie zna wstydu ani tabu, więc przemaglował już publicznie każdy temat powiązany jakkolwiek z seksualnością – wstrzymajmy się jeszcze na chwilę z ostatecznym wyrokiem…
Ile tak naprawdę wiemy o seksualności?
Mówi się, że kultura masowa ocieka dziś seksem, bo przecież seks jest już dosłownie wszędzie. W serialach, piosenkach, książkach, reklamach. Ale czy to znaczy, że jako społeczeństwo obcujące na co dzień z erotyką i pornografią, jesteśmy bardziej uświadomieni? Czy można powiedzieć, że nasza inteligencja seksualna wzbiła się w ciągu ostatnich kilku lat na jakieś wyżyny? Niestety, jedno zjawisko z drugim, niewiele ma wspólnego. I tak jak wciąż udajemy, że temat chorób wenerycznych czy zaburzeń erekcji naszych relacji nie dotyczy, tak samo często wydaje nam się, że słowo „samogwałt” dobrze określa masturbację, a gdy kobieta mówi „nie” – to może ma jednak na myśli „tak”. Słowem – daleka jeszcze przed nami droga do seksualnej mądrości, oj daleka.
Co robić?
W czasach, w których edukacja seksualna w szkołach wciąż bardzo mocno kuleje, a i dorosłym brakuje niekiedy otwartości czy chociażby odwagi do rozmowy z własnymi partnerami lub dziećmi – konta na Insta stały się taką… bezpieczną przystanią. Anonimową przestrzenią, w której każdy znajduje wiedzą i wsparcie, którego akurat potrzebuje. Chociaż ogólnie rzecz biorąc w sieci dosyć łatwo można natknąć się na niezweryfikowane informacje, a także dyskusje oparte na ideologicznych przepychankach, zamiast naukowych faktach, to właśnie Internet jest niezaprzeczalną skarbnicą wiedzy, szczególnie w tak zwanych tematach tabu. Gdzie zatem szukać wartościowych treści związanych z seksualnością? Oto kilka polskich kont, założonych przez fantastyczne kobiety, które postanowiły odczarować świat polskiego seksu raz na zawsze.
@Kasia_coztymseksem
Kasia Koczułap jest autorką jednego z największych polskich kont na Instagramie, poświęconych tematyce związanej z seksem. Autorka określa siebie jako aktywistkę w temacie seksualności, która przekazuje wiedzę w przystępny i rzeczowy sposób. Czy zgadzamy się z tym opisem? Jak najbardziej! Na profilu @kasia_coztymseksem znajdziecie ogrom ciekawych informacji. Począwszy od problemów zdrowotnych (np. problem luźnej pochwy), przez kwestie związane z orientacją seksualną (comingout – jak się do tego przygotować?), aż po samoakceptację i zrozumienie potrzeb własnego ciała (czy muszę eksperymentować w seksie?). Gdyby wszyscy regularnie zapoznawali się z materiałami udostępnianymi przez Kasię, z całą pewnością stalibyśmy się nie tylko bardziej otwartym narodem, ale też szczęśliwszym i mniej zakompleksionym!
@Sexedpl
Profil @sexedpl podobnie jak fundacja pod tą samą nazwą, są „dziećmi” modelki i działaczki Anji Rubik. Ich założeniem jest edukacja oraz udzielanie bezpośredniej pomocy młodym osobom z różnego rodzaju problemami. Ten Instagram naprawę przełamuje tabu, obala mity i pozwala na na łatwy, codzienny kontakt z ekspertami z poszczególnych dziedzin. W swoich działaniach @sexedpl promuje ideę tolerancji, swobodnego poznawania własnej tożsamości, rozwijania osobowości i przede wszystkim otwartej rozmowy. Korzystając z popkultury, mediów społecznościowych i języka sztuki, dociera do młodych, osób dojrzałych oraz rodziców, których uczy rozmowy z dziećmi o świadomej aktywności seksualnej. Jeżeli masz więc dzieci w wieku nastoletnim i szukasz miejsca, w którym nauczysz się prowadzić z nimi otwarty dialog – to miejsce jest stworzone nie tylko dla Ciebie, ale dla Was wspólnie!
Kobieca i seksowna kolekcja wiosenna!
@Kulturaseksualna
W sieci nie trudno znaleźć miejsca poświęcone kulturze i sztuce, ale co powiecie na kulturę seksualną w wykonaniu bardzo mądrej seksuolożki Małgorzaty Iwanek? Każda mama wie, jak trudno jest czasem znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania, pojawiające się lawinowo w naszej głowie na co dzień. Jak reagować na dziecięcą masturbację? Czy zgadzać się na bieganie na golasa? Co robić gdy dziecko przyłapie nas na seksie? Jeżeli jesteś młodą mamą i chcesz wiedzieć w jaki sposób interpretować pierwsze seksualne zachowania swoich skarbów – ten profil naprawdę powinien Ci pomóc. Przede wszystkim wrzucisz na luz i podejdziesz do wszystkiego z czystą głową. Nie taki diabeł straszny jak go malują – powtarza na swoim profilu Gosia.
@Psychosekslogicznie
Ile Polacy wiedzą o LGBTQ+? Coraz więcej, ale cały czas za mało. W związku z tą refleksją na nasz rodzimy Instagram przybywa Sara Tylka i jej profil @psychosekslogicznie. Sara nie udziela porad, ale zawsze możecie do niej napisać w każdej sprawie, pokieruje Was dalej i wesprze jak tylko będzie umiała najlepiej. Wśród jej licznych postów znajdziecie głównie tematy związane z orientacją seksualną oraz szeroko pojmowaną tolerancją. Słowem – świetne miejsce do zgłębienia wiedzy o świecie i nas samych. Bo przecież nigdy nie wiemy aż tyle, żebyśmy nie mogli dowiedzieć się więcej.
Kobieco, to naszym zdaniem znaczy wygodnie!
Dodatek ekstra
W tym miesiącu mamy Wam do polecenia kilka dodatkowych materiałów powiązanych z pozytywną seksualnością. Oglądajcie, słuchajcie i czytajcie – bo wiedzy w tym temacie nigdy za wiele!
- Stonewall TV to oficjalny kanał YouTube stowarzyszenia Grupa Stonewall. W każdą niedzielę o 20:00 pojawiają się tam nowe filmy z udziałem psychologów, seksuologów, edukatorów seksualnych i innych ekspertów.
- Seksuolog bez tabu – Joanna Niedziela jest psychologiem – seksuologiem. Tematyka jej bloga dotyczy seksualności, która zaczyna się i kończy dużo dalej niż w łóżku. Celem autorki jest zwiększenie otwartości i świadomości Polaków w sprawach seksu.
- Swing with me – Niepowtarzalny, jedyny blog o swingowaniu pisany przez parę. Miejsce nie tylko dla ludzi znających świat swingowania, lecz również dla tych, którym bliska jest tematyka erotyczna i relacji międzyludzkich.
- Pink Candy – Natalia Trybus certyfikowana edukatorka seksualna, była pracowniczka sex-shopu, prowadzi bloga jednego z najlepszych butików erotycznych i swój kanał na YT. Na jej vlogu można znaleźć rzetelne filmy poświęcone kobiecym sprawom i sferze erotycznej w tym m.in. o gadżetach do sypialni.