Co roku magazyn ACSM’s Health & Fitness Journal na zlecenie American College of Sport Medicine publikuje raport przedstawiający trendy w szeroko rozumianym dbaniu o zdrowie. Badaniem czy raczej ankietą objęci są profesjonaliści z całego świata – wszystko po to, by jak najtrafniej przewidzieć tendencje na nadchodzące miesiące. Czas przyjrzeć się im z bliska!
#1 Urządzenia Wearable
To tak zwane urządzenia „ubieralne”, czyli urządzenia elektroniczne, które zakładamy na siebie. Zegarki śledzące nasze podstawowe aktywności dzienne takie jak sen, ruch czy posiłki, pulsometry, smartwatche czy opaski trackingowe, słuchawki bezprzewodowe, krokomierze, inteligentne, a nawet interaktywne tkaniny, aplikacje Health&Fitness, itp. Wszystkie motywują, monitorują nasze zdrowie i wyraźniej kreślą cele, dlatego tak chętnie z nich korzystamy.
#2 Interwały, czyli trening HIIT
Powoli spadają w badaniach przeprowadzonych przez amerykański magazyn, ale nadal w czołówce. Ćwiczenia charakteryzują się dużą intensywnością poszczególnych serii i krótkim czasem odpoczynku lub zmniejszonej intensywności ćwiczeń pomiędzy nimi. Są nastawione na maksymalne spalanie i zwiększenie wydolności. W skrócie: spalamy tkankę tłuszczową, ale zachowujemy masę mięśniową.
#3 Trening siłowy
W rzeczywistości już od wieków tak właśnie ćwiczymy, ale jak wiadomo marketing robi swoje. Za opór służy nam tu własne ciało. Programy szkoleniowe obejmują minimalne wykorzystanie sprzętu, co sprawia że trening jest niedrogim sposobem na podjęcie aktywności fizycznej. Przeciwwskazaniem jest są w tym wypadku problemy z krążeniem.
#4 Trener personalny
Coraz bardziej dostępna opcja polecana szczególnie tym, dla których zajęcia grupowe to ostateczność. Indywidualny plan treningowy pod okiem profesjonalisty doda motywacji, kiedy akurat nam jej brakuje, uchroni przed ewentualnymi kontuzjami, przeciążeniami wynikającymi z naszej niewiedzy lub przypływu endorfin i energii. Co ciekawe, na popularności zyskuje również trening personalny w małych, 2-4 osobowych grupach.
#5 Wellness coaching
Trener odnowy biologicznej pomaga nakreślić nasze oczekiwania, motywuje i dobiera odpowiednie zabiegi – nie tylko z zakresu urody, ale także fizjoterapii czy rehabilitacji.
#6 Programy odchudzania
Są nastawione przede wszystkim na utratę masy ciała i połączone z odpowiednią dietą. Kluby fitness coraz częściej poszerzają swoja ofertę o usługi dietetyka, a nawet same serwują dietetyczne posiłki polecane po treningach.
#7 Trening core
To nic innego, jak trening mięśni głębokich. Chodzi w nim przede wszystkim o wzmocnienie mięśni tułowia, stabilizujących nasz kręgosłup, a co za tym idzie całe ciało, zarówno w czasie ruchu, jak i w bezruchu. Bez tych mięśni nie moglibyśmy wykonywać podstawowych czynności, takich jak np. chodzenie, dlatego tak ważne jest ich trenowanie.
#8 W trosce o zdrowie
Duże korporacje, szczególnie za granicą, coraz częściej korzystają z tzw. programów promocji zdrowia, propagujących zdrowy styl życia wśród pracowników. Zlokalizowane są nierzadko w siedzibie firmy i oprócz kosztów opieki zdrowotnej obejmują także kontrolowanie wydajności zatrudnionych osób. Jak myślicie, to dobry czy zły pomysł?