Okazuje się, że wszystkie nasze skłonności żywieniowe zapisane są w typie sylwetki. Co to jest somatotyp? Jakie cechy mają ektomorficy, endomorficy i mezomorficy?
#somatotyp, czyli definicja typu sylwetki
Somatotyp to po prostu rodzaj budowy ciała, który warunkuje nasze potrzeby żywieniowe oraz predyspozycje związane z aktywności fizyczną. Autor tego podziału – amerykański psycholog William Sheldon wyróżnił 3 somatotypy: ektomorficzny, mezomorficzny oraz endomorficzny, którym dzisiaj się przyjrzymy.
Alessandra Ambrosio – typ ektomorficzny. Źródło: Oficjalny profil Alessandry Ambrosio na Facebook’u
#ektomorficzna modelka
Drobna budowa ciała oraz niski poziom tkanki tłuszczowej, to cechy charakterystyczne ektomorficznej budowy ciała. Kobiety posiadające ten typ sylwetki mają najczęściej bardzo szybką przemianę materii, a więc nie przybierają na wadze mimo tego, że nie stosują się do żadnej diety. Z łatwością osiągają figurę modelki, prawdziwe szczęściary z nich! Mimo, że ektomorficzna figura to obiekt pożądań wielu kobiet, jej właścicielki wcale nie są tak szczęśliwe, jak mogłoby się wydawać. Najczęściej dokucza im brak typowo kobiecych krągłości, a także trudności w przybieraniu na wadze. Powszechnie uważa się, że kobiety o budowie ektomorficznej są wyjątkowo wrażliwe, mają skłonności do perfekcjonizmu i melancholijnych nastrojów. Ich romantyczna natura sprawia, że kryją w sobie niezliczone pokłady kreatywności oraz bardzo szybko się uczą. Jak powinna wyglądać dieta ektomorficznej kobiety? Przede wszystkim powinna być bogata w węglowodany oraz białka. W jadłospisie ektomorficzki obowiązkowe są: ciemne pieczywo, ryby, ryż, ziemniaki, owoce oraz warzywa. Zgodnie z zasadą „wszystko, byle z umiarem” słodkości również są wskazane. Mimo że aktywność fizyczna wydaje się tutaj zbędna, nawet najszczuplejsze kobiety nie powinny o niej zapominać. Dyscypliny polecane ektomorficzkom to te, w których atutem jest niska waga ciała, czyli bieganie długodystansowe, pływanie czy jazda na rowerze.
Anna Lewandowska – typ mezomorficzny Źródło: Oficjalny profil Anny Lewandowskiej na Facebook’u
#mezomorficzna sportsmenka
Kobiety o budowie mezomorficznej mają najczęściej pełne kształty – wydatną pupę oraz jędrny biust. Z wyglądu przypominają często sportsmenki. Przy pomocy ćwiczeń oraz odpowiedniej diety z łatwością kształtują swoje ciało. Bywa jednak, że z powodu rozwiniętej muskulatury nie czują się w 100% kobiece. Posiadaczki mezomorficznej sylwetki, to z natury kobiety lubiące rywalizację i nastawione na sukces. Ich dieta powinna być bogata w produkty mleczne oraz chude mięso. Ważne, aby dostarczać organizmowi dużą ilość węglowodanów w postaci warzyw, owoców i pełnoziarnistego pieczywa. Niestety mezomorficzki powinny uważać ze słodyczami. Mimo że bez trudu udaje im się zrzucić zbędne kilogramy, równie łatwo przybierają na wadze. Mezomorficzki mogą uprawiać niemal każdy rodzaj sportu. Ważne jest jednak, aby treningi nie były zbyt intensywne – ich sylwetka może nabrać męskich kształtów.
Beyoncé – typ endomorficzny Źródło: Oficjalny profil Beyoncé na Facebook’u
#kształtne endomorficzki
Figura Kim Kardashian, Beyoncé i Jennifer Lopez, jest typowa dla endomorficzek. Kobiety o tym typie sylwetki mimo apetycznych krągłości, zwykle nie są zadowolone ze swojego wyglądu. Często popadają w kompleksy z powodu cellulitu, fałdek na brzuchu i nadprogramowych kilogramów, których trudno im się pozbyć z powodu wolnej przemiany materii. Na mężczyzn działają jednak, jak magnes. Nie tyko ze względu na swoje pełne kształty, ale również osobowość – są to kobiety optymistyczne i niezwykle towarzyskie. Ich menu powinno składać się przede wszystkim z produktów białkowych – lepiej ograniczyć węglowodany oraz tłuszcze. Ze względu na skłonności do łatwego przybierania na wadze endomorficzki powinny regulować swój metabolizm poprzez spożywanie 4-5 niewielkich posiłków i picie sporej ilości wody. Posiadaczkom endomorficznych sylwetek sugerujemy treningi aerobowe – poprawiające wydolność płuc oraz spalające tkankę tłuszczową. Mogą to być szybkie marsze, przeplatane truchtem.
Pamiętajcie: niezależnie od genetycznych uwarunkowań możecie wpływać na swój wygląd. Najtrudniejsza jest systematyczność i samodyscyplina, dlatego najlepiej trenować z kimś – w grupie lub z przyjaciółką, która doda motywacji wtedy, kiedy nam jej zabraknie.