W miarę możliwości i w zgodzie z naszymi wartościami, regularnie angażujemy się w wsparcie projektów dedykowanych kobietom. W zeszłym roku współpracowaliśmy z fundacją Kochasz – dopilnuj – zaangażowaną w profilaktykę raka piersi i wsparcie kobiet dotkniętych chorobą. Tym razem nie mogło nas zabraknąć przy okazji ważnej inicjatywy, jaką jest szerzenie wiedzy i pomoc dla kobiet doświadczoncyh trudną choroba, jaką jest endometrioza. 23.09.2023 w Bielsku-Białej, pod patronatem Prezydenta Miasta, Jarosława Klimaszewskiego odbyła się konferencja w Beskidzkiej Izbie Lekarskiej.
Zaproszenie do wsparcia i udziału w akcji otrzymaliśmy od współpracującej z naszym portalem fizjoterapeutki i osteopatki, Krystyny Tober. Specjalistka z racji swojej pracy i edukacji doskonale zdaje sobie sprawę, jak trudna i niebezpieczna jest ta choroba. Zresztą na naszym kanale na Instagramie możecie obejrzeć rozmowę z Krysią, w czasie której wyjaśnia ona specyfikę schorzenia, jak również podpowiada, jak najlepiej postępować, gdy mamy podejrzenia że jesteśmy nią obciążone, jak również co można robić po diagnozie.
Zaproszenia do udziału w konferencji rozeszły się w mgnieniu oka, ale jeden z jej głównych organizatorów, Fundacja Pokonać Endometriozę zapewnia, że to jedna z wielu inicjatyw i już wkrótce pojawią się kolejne. Zresztą zachęcamy Was do śledzenia aktywności Fundacji i korzystania z jej ewentualnej pomocy.
EndoBielsko – spotkania ze specjalistami
Podczas bielskiej edycji wydarzenia słuchacze, uczestnicy mogli posłuchać prelegentów skoncentrowanych na następujących tematach:
- Mgr Olga Jurasz-Halaczek, która główne doświadczenia zawodowe zdobywała w Beskidzkim Centrum Zdrowia Psychicznego w Międzybrodziu Bialskim oraz współpracując z Zespołem Kliniki Leczenia Niepłodności „Artvimed” w Krakowie, poruszyła psychospołeczne aspekty endometriozy. Opowiedziała o swoim doświadczeniu w przeżyciach pacjentek oraz ich bliskich przed diagnozą, a także w trakcie diagnostyki i leczenia. Zwróciła uwagę na społeczno-kulturowy kontekst choroby i cierpienia kobiet, podkreślając rolę psychologa, psychoterapeuty w leczeniu schorzenia.
- Specjalista ginekologii i ginekologii onkologicznej, pracujący na stanowisku Kierownika Bloku Operacyjnego w Katowickim Centrum Onkologii, dr Daniel Kurczyński swój wykład poświęcił diagnostyce i leczeniu endometriozy, jako przewlekłej chorobie hormonalno-immunologicznej oraz jej odmianie, adenomiozie, czyli umiejscowieniu ognisk wewnątrz błony mięśniowej macicy.
- Dyplomowana terapeutka żywieniowa, mgr Marzena Pitchford przybliżyła fundamenty diety przeciwzapalnej przy endometriozie, określonej przez nią jako choroba o wielu twarzach. Podkreśliła też, jak kluczowa jest rola holistycznego wsparcia w jej leczeniu. Zwróciła uwagę, jak budować zbilansowany talerz – tzw. magiczną piątkę dla endometriozy i podpowiedziała, co robić, kiedy dieta przeciwzapalna nie działa.
- Zaprzyjaźniona z naszą redakcją mgr Krystyna Tober z racji wspomnianego wyżej wykształcenia i szerokiego doświadczenia objaśniła uczestniczkom, jak fizjoterapia i osteopatia wspierają leczenie endometriozy, przy wykorzystaniu m.in. manualnej pracy osteopatycznej poprzez normalizację napięć mięśniowych, narządowych, więzadłowych. Podkreśliła, jak niezwykle istotna jest manualna praca z miednicą mniejszą. Około 63% pacjentek, które podjęły leczenie manualne odczuły zmniejszenie bólu, co wpłynęło na poprawę ich jakości życia. Dobrana aktywność fizyczna i nauka redukowania napięcia w tkankach pozwolą pacjentce radzić sobie w sytuacji dolegliwości bólowych.
Także drogie Czytelniczki i Klientki, wspieramy Was w Waszych wymagających historiach, a te, dla których ten temat jest ważny – odsyłamy zarówno do Krystyny Tober, jak również do kontaktu z Fundacją Pokonać Endometriozę.