Owoce są nie tylko pyszne, ale przede wszystkim niezwykle zdrowe! Mimo tej świadomości wciąż zbyt rzadko goszczą na naszych stołach. Wraz z pasjonatką kosmetyki naturalnej – Polą Kryża, autorką bloga climb2change.pl oraz właścicielką sklepu internetowego sklepnaturalny.pl przyjrzeliśmy się nieznanym właściwościom znanych polskich owoców. Zobaczcie, czym mogą Was zaskoczyć agrest, brzoskwinia, gruszka, jeżyna i winogrona. Czas zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe i przejść na owocową stronę mocy 🙂
#Agrest do zadań specjalnych
Wyróżnia go spora zawartość luteiny, czyli karotenoidu, dzięki któremu nasz układ krwionośny prawidłowo funkcjonuje. Luteina pełni również rolę naturalnego filtru, chroniącego nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz falami emitowanymi przez ekrany komputerów i telewizorów. Dzięki niskiej zawartości puryn, związku z którego powstaje kwas moczowy, owoce agrestu powinny włączyć do swojej diety także osoby, które cierpią na artretyzm. To właśnie w nich znajdziecie prawdziwy eliksir młodości – kwas bursztynowy. Związek ten głęboko wnika w strukturę skóry i zabezpiecza jej komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Cenne właściwości agrestu sprawiają, że coraz częściej koncerny kosmetyczne wykorzystują go jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych oraz preparatów oczyszczających skórę.
#Brzoskwiniowe ukojenie
Są niezwykle cennym źródłem niacyny, witaminy z grupy B, która wycisza emocje oraz odpowiada za produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jeżeli pragniecie zrzucić nieco nadprogramowych kilogramów koniecznie sięgnijcie po brzoskwinie! Zawierają sporo błonnika, który reguluje metabolizm, a jak wiadomo – sprawnie funkcjonujący układ trawienny to klucz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki! Owoce te zawierają również cenny pierwiastek – bor, pełniący ważną rolę w produkcji estrogenu. Odpowiedni poziom tego hormonu w organizmie obniża ryzyko zachorowania na osteoporozę oraz łagodzi przebieg menopauzy. Ze względu na bogatą ilość witaminy A, PP oraz karotenoidów, brzoskwinie warto wykorzystywać w pielęgnacji skóry. Sporządzone z nich maseczki wygładzają powierzchnię naskórka oraz nadają mu zdrowy koloryt.
#Czasy pod gruszą
Ulubione owoce greckich poetów i rzymskich cesarzy. W Europie ich pielęgnacyjne i lecznicze właściwości propagowali od XVIII wieku Francuzi oraz Belgowie. Najcenniejszym składnikiem gruszki jest bez wątpienia potas, który znajduje się niemal w każdej komórce naszego organizmu. Odpowiada za prawidłową pracę serca, układu nerwowego oraz trawiennego. Jako jeden z nielicznych owoców gruszki zawierają jod, mający podstawowe znaczenie w syntezie hormonów tarczycy – tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Gruszki znajdują również niezwykle szerokie zastosowanie w kosmetyce. Możecie je wykorzystać w domowych maseczkach. Kwasy owocowe AHA zawarte w miąższu gruszek, delikatnie złuszczają naskórek i wygładzają niedoskonałości. Glukoza i fruktoza spowalniają procesy starzenia oraz chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
#Owoce wiecznej młodości: jeżyny
Sposób na zdrowy i młody wygląd? Nie trzeba wcale sięgać po drogie kosmetyki o skomplikowanym składzie, aby to osiągnąć. Rosnące w sadach jeżyny zawierają cenny kwas elagowy, wykazujący działanie antyoksydacyjne– znacznie silniejsze, niż witamina E! Likwiduje wolne rodniki, dzięki czemu skóra znacznie wolniej się starzeje. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Karolinie Północnej udowodniły również, że kwas elagowy nie tylko blokuje działanie enzymów kancerogennych, ale niszczy już powstałe komórki nowotworowe. Czym jeszcze zaskakują nas jeżyny? Są niezwykle bogatym źródłem potasu i magnezu, pierwiastków, dzięki którym nasze serce oraz mózg mogą prawidłowo funkcjonować. Na tle innych owoców jeżyny wyróżniają się również dużą zawartością fitoestrogenów, które łagodzą przebieg menopauzy.
#Winogronowa regeneracja
Tysiące lat temu cywilizacje znad Morza Śródziemnego stosowały sok z winogron jako środek przeciwko dolegliwościom układu trawiennego, skaleczeniom oraz ranom. Te niezwykłe owoce to prawdziwa skarbnica, witamin, minerałów i cennych mikroelementów. Jednym z najważniejszych (podobnie jak u gruszek) jest jod, dlatego do codziennego menu powinni je włączyć mieszkańcy terenów wysokogórskich. Warto sięgnąć po winogrona również w celach kosmetycznych np. stosując ich miąższ jako maseczki na twarz. Dzięki zawartemu w nich żelazu i manganowi, skóra przybierze piękny i jednolity koloryt. Niezwykle cenne w właściwości posiadają również liście winogron. Sporządzony z nich wywar oczyszcza oraz usuwa z porów skóry toksyny.
Sporo osób zastępuje cenne składniki odżywcze suplementami diety. Ale przecież nie na tym polega zdrowe odżywanie. Nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie wykluczyć suplementacji, warto jednak ograniczać przyjmowanie witamin i pierwiastków w tabletkach ze względu na ryzyko przedawkowania. Zbyt duża ilość wapnia może przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych, a nadmiar witaminy A trwale uszkodzić wątrobę. Owoce natomiast zawierają naturalnie zbilansowane witaminy i mikroelementy, dzięki czemu ryzyko przedawkowania któregoś ze składników jest niewielkie. Zastanówcie się przez chwilę, co wybieracie?