Kobiety fotografii: Maja Zmiertka

Kobiety fotografii: Maja Zmiertka

Odkryj najnowszą kolekcję:

AMANDA K24 SEMI SOFT 206,90 złAMANDA figi klasyczne 89,90 zł
EMMA K26 SOFT 174,90 złEMMA figi klasyczne 86,90 zł
Fotografia jest moim sposobem na to, by codzienna praca była czymś, co naprawdę kocham. – mówi Maja Zmiertka, projektantka, fotograf i autorka kampanii bielizny nocnej Dalia by NIGHT. W cyklu Kobiety fotografii rozmawiamy o kobiecym rozumieniu piękna, łączeniu pasji z macierzyństwem oraz wymarzonym projekcie z Johnny’m Deppem. Zapraszamy do lektury! 🙂

 Maja Zmiertka
Maja Zmiertka

Kiedy i w jaki sposób odkryłaś swoją pasję? Gdzie uczyłaś się techniki?

Chyba już w podstawówce, kiedy rysowałam modelki w różnych kreacjach, a ich pozy były co najmniej tak samo ważne, jak ubranie. W liceum plastycznym zaczęłam się mocno interesować fotografią analogową, miałam dużo zajęć w ciemni fotograficznej i dostałam od dziadka swój pierwszy aparat – Zenit. Razem z kilkoma koleżankami z klasy organizowałyśmy swoje własne sesje zdjęciowe w różnych miejscach: na strychu, działce, w roboczym studio w mieszkaniu, a modelki oświetlałyśmy zwykłym halogenem.
Techniki fotografii cyfrowej w większości nauczyłam się sama. Pomogła też Fotoedukacja w Katowicach oraz praca w agencji reklamowej, gdzie mogłam zdobywać doświadczenie również jako fotograf.

.

Maja Zmiertka
WOW POINT a/w 2018 Model: Ludwika Cichecka Photo: Maja Zmiertka

Jaki rodzaj fotografii pasjonuje Cię najbardziej?

Fotografia mody, której początkiem były wcześniej wspomniane rysunki. 🙂 Oprócz tego portrety oraz ślubne reportaże. Nie ma dla mnie nic ekscytującego w fotografowaniu przyrody czy górskich pejzaży. Zawsze brakuje mi jakiejś osoby, żeby zdjęcie miało wartość.
.
Maja Zmiertka
‚A Touch of Paradise’ for Elegant Magazine, April 2018 #15 Fashion ELEGANT Magazine Photographer, retoucher & MUA: Maja Zmiertka Model: Paulina Kolonko Stylist: Caro Adamska

W swojej karierze miałaś też epizod z projektowaniem mody. Czy to doświadczenie przełożyło się jakoś na fotografię?

Projektowanie pomogło mi połączyć swoje zainteresowania i obrać swój zawodowy kierunek. To właśnie fotografia mody jest moim głównym celem do doskonalenia. Samo projektowanie ubrań było dla mnie zbyt statycznym zajęciem. Lubię możliwość pracy w różnych miejscach i z różnymi ludźmi. To wszystko daje mi fotografia.
.
Maja Zmiertka
Maja Zmiertka i Ania Berezowska podczas pracy na planie. Fot.: prywatne archiwum

Czy w Twojej karierze spotkałaś się z jakimiś przeszkodami w realizacji fotograficznej pasji, którym musiałaś stawić czoła? Jak sobie z nimi poradziłaś?

Myślę, że największym wyzwaniem dla każdego początkującego fotografa jest zakup profesjonalnego sprzętu. Swój kupiłam dzięki dofinansowaniu, które udało mi się pozyskać. Kolejnym wyzwaniem było łączenie opieki nad swoim malutkim dzieckiem z rozpoczęciem działalności w branży. 🙂 Wtedy pracowałam mniej i wolniej rozwijałam swoją pasję, ale postanowiłam dać sobie czas, by nie przegapić ważnych dla każdej mamy momentów.

Twoja recepta na brak motywacji i uniknięcie porażki?

Najlepiej wyznaczać sobie małe cele i doceniać siebie za ich osiągnięcie. Te większe rozkładać w czasie i lepiej planować.
.

Jak przygotowujesz się do realizacji swoich projektów? Czy wg Ciebie internet i social media są dobrym miejscem na szukanie inspiracji?

Zauważam spory przesyt powtarzających się już motywów z Pinteresta, a miliony lajków na #insta nie oznaczają dla mnie wzoru do naśladowania. Przed realizacjami przeglądam kampanie wizerunkowe wiodących marek i drukowane albumy z fotografiami wybitnych fotografów, żeby jak najwięcej pięknych obrazów zostało w głowie. Inspirują mnie miejsca – zawsze patrzę na nie pod kątem kadrów do sesji z modelką. Czasem inspiracja przychodzi z filmu lub teledysku. Zdarza się, że czyjaś ciekawa uroda od razu podsuwa pomysł na aranżację sesji. Myślę, że to dobra droga, jeśli chce się stworzyć unikatowy obraz.
.
Maja Zmiertka
Kampania „Dalia by NIGHT” Model: Anita Rojczyk / @royczykova, Photo: Maja Zmiertka, Production: Korporacja Stylu.

Czy jest jakaś cecha, którą starasz się szczególnie podkreślić w sesjach z kobietami?

Oczywiście staram się wydobyć piękno, ale nie tylko zewnętrzne. Aranżowana fotografia daje możliwość stworzenia zdjęcia które „mówi”. Może nam powiedzieć bardzo wiele o osobie lub idei, dla której została wykonana dana fotografia. O wyobrażeniu na jej temat w dużej mierze decyduje fotograf i to jest niesamowite. W ten sam sposób możemy kreować markę, której romantyczna lub futurystyczna kampania będą odbierane zupełnie inaczej. Na szczęście sporo takich założeń determinuje sam produkt. 🙂 Wracając do pytania – w sesjach komercyjnych zależy mi na pokazaniu kobiety ciekawej i naturalnie pięknej, ale najważniejszą rolę grają tutaj założenia marki, dla której pracuję. Efekt zależy nie tylko od fotografa, ale koncepcji, przygotowań oraz ekipy zaangażowanej w produkcję sesji. W sesjach prywatnych na pierwszy plan wychodzi charakter i styl modelki lub modela, z którym pracuję.
 .
Zdarza się, że czyjaś ciekawa uroda od razu podsuwa pomysł na aranżację sesji. Myślę, że to dobra droga, jeśli chce się stworzyć unikatowy obraz.

.

Fotograf, który niezmiennie Cię inspiruje?

Richard Avedon. Cenię jego pomysłowość i zaangażowanie oraz to, że wszystkie jego zdjęcia powstały w wyjątkowych miejscach, co z czasem stało się jego znakiem rozpoznawczym. Realizacje Avedona rozmyły granice pomiędzy fotografią artystyczną, a fotografią mody.

Czy wg Ciebie zawód fotografa jest owiany stereotypami?

Sama często żartuję, że tylko naciskam na guzik. 🙂 Nie robię nic wielkiego, przecież można telefonem i w dodatku każdy może!
.
 Maja Zmiertka
Fot.: Maja Zmiertka, Model: Anita Sikorska, Campaign for By Dziubeka

Jesteś autorką edytorialu bielizny nocnej „Dalia by NIGHT”. Zdradzisz nam, który model spodobał Ci się najbardziej?

Uwielbiam czerń, dlatego wybieram spośród modeli w tym kolorze. 🙂 Transparentna halka to coś, co chętnie zabrałabym do swojej bieliźniarki.
 .

Twój wymarzony projekt, przy którym chciałabyś pracować?

Chciałabym współpracować z marką Medicine. Podoba mi się wyjątkowość jej limitowanych kolekcji, twórcze podejście do mody casualowej oraz to, że angażują do współpracy młodych artystów. Podoba mi się idea współpracy z artystami grafikami. Chciałabym też stworzyć projekt inspirowany twórczością Aleksandra McQueena z czasów, gdy projektował wzory inspirowane filmami i historią. Marzenie mi najbliższe to zrobić portret Johnny’emu Deppowi, oraz stworzyć projekt, w którym modelki wcielają się w jego role filmowe, zwłaszcza te z filmów Tima Burtona. 🙂
.
.
Maja Zmiertka
‚A Touch of Paradise’ for Elegant Magazine, April 2018 #15 Fashion ELEGANT Magazine Photographer, retoucher & MUA: Maja Zmiertka Model: Paulina Kolonko Stylist: Caro Adamska

Co mogłabyś poradzić wszystkim, którzy są na początku fotograficznej kariery?

Warto uczestniczyć w sesjach zdjęciowych jako pomoc, asystent lub fotografować backstage. Wtedy młodzi fotografowie mają okazję poznać pracę na planie od kuchni. Poza tym zbierać pomysły, notować je i działać mimo strachu. W czasie sesji przejmować inicjatywę, być zdecydowanym, ale merytorycznym. I oczywiście zawsze dobierać dobry team, bo na efekt końcowy zdjęć składa się praca całej ekipy. 🙂
.

Dziękujemy za rozmowę!

Brak komentarzy

wyślij odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DOŁĄCZ DO NAS
Podziel się swoją historią lub zainspiruj nas do poruszenia ważnego tematu. Piszemy artykuły, rozmawiamy z inspirującymi kobietami i pytamy o zdanie ekspertów. Jesteśmy otwarci na współpracę oraz Twoje propozycje. Skontaktuj się z nami!
dalia
KONTAKT Z REDAKCJĄ
e-mail: shapemeup@dalia.pl
WYDAWCA:
Dalia Lingerie ul. Wolności 145 34-220 Maków Podhalański tel: +48 33 877 16 87 e-mail: biuro@dalia.pl