Dorota Papież: zmiana swojego stylu to nie rewolucja

Zmiana swojego stylu to nie rewolucja. Wywiad z Dorotą Papież

produkty Dalia:

Dalia Lingerie, Ivette K05 ecru, 109,00 złDalia Lingerie, Ivette figi klasyczne ecru, 78,90 zł
evafigi-eva

Od kilku lat konsekwentnie przegląda szafy swoich klientów, analizuje ich styl i stopniowo, małymi kroczkami uczy ich kreowania swojego wizerunku. Jest właścicielką Studio-Clou, prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu dobrej prezentacji w sytuacjach prywatnych i biznesowych. Z porad stylizacyjnych oraz brafittingowych Doroty będziecie mogły skorzystać także na naszym blogu oraz w salonach marki Dalia Lingerie.

Jesteś stylistką – jak wygląda Twoja praca na co dzień w tym zakresie?

Moja praca w głównej mierze polega na dotarciu do moich klientów i wydobycia ich indywidualnego stylu, dopasowanego do charakteru, stylu życia i pracy. Dlatego na początku współpracy z każdym klientem najważniejsza jest rozmowa i poznanie jego preferencji. Kolejnym krokiem w znalezieniu stylu danej osoby jest poznanie jej „szafy”. Weryfikujemy kolory, poszczególne ubrania. Zastanawiamy się, co z nich możemy przerobić, co dokupić, a co wyrzucić… Na tej podstawie przedstawiam stylizacje, własne propozycje ubiorów, uwagi odnośnie ubrań. Klient nie zawsze musi się z nimi zgadzać, ale zawsze małymi krokami dochodzimy do kompromisu. Uważam, że tylko stopniowe zmiany pozwolą utrzymać i nauczyć się tak naprawdę tego, w czym dobrze się wygląda. Praca ze mną jest długofalowa.

Czytaj także: Eko moda rządzi! Wywiad z Marią Owczarek

Jak oceniasz styl Polek – jakie są najczęściej Twoje klientki?

Na przestrzeni lat styl Polek bardzo się zmienił. Głównie wynika to ze zmian osobowościowych kobiet, które stają się coraz bardziej otwarte, świadome, a co za tym idzie są odważne i próbują różnych nowych rozwiązań w życiu, w tym również w modzie.
W szafie każdej pracującej Polki przeważają jednak bezpieczne rozwiązania w kontekście doboru kolorów i fasonów. Często bywa tak, że kobiety mają w szafach ten sam fason sukienki tylko w kilku kolorach ponieważ czują się w niej dobrze, a nie mają czasu na eksperymenty. Z mojego doświadczenia wiem, że często w szafach brakuje podstaw, czyli na przykład dobrze dobranych spodni, które odpowiednio podkreślą atuty kobiece czy też odpowiedniej marynarki albo sukienki. Dlatego dla swoich klientek w pierwszej kolejności przygotowuję bazę, którą później zestawiam z innymi dodatkami. Moje klientki to kobiety różnorodne pod względem osobowości, stylu życia, pracy jaką wykonują. To kobiety w różnym wieku, które poszukują swojego stylu na co dzień i od święta. Dbają o siebie i chcą mieć stylizację na każdą okazję.

Zauważyłaś jakąś zmianę w ich stylu, postawie, podejściu do własnej osoby?

Kobiety lubią wyglądać dobrze i nie liczy się tutaj wiek czy sylwetka. Kobieta pragnie być wyjątkowa i roztaczać wokoło siebie swój czar. Odpowiednio dopasowane stylizacje potrafią wydobyć atuty, a zamaskować mankamenty, dzięki czemu kobiety świetnie się czują w swojej skórze. Samopoczucie wzrasta, jeżeli kobieta wie w czym naprawdę dobrze wygląda i stworzy wspólnie ze mną swój unikatowy styl. Stylizacje stworzone przez stylistę to oszczędność czasu, a także oszczędność wydatków w związku z nieudanymi zakupami, które każdej z nas się przydarzyły.

Co uważasz, że jest kluczowe w udanej stylizacji?

Najważniejsze w stylizacji jest dobranie odpowiednich kolorów, fasonów i długości dla danej sylwetki. Bardzo często zdarzają mi się wypowiedzi klientek: nigdy nie połączyłabym takich kolorów albo elementów garderoby, a taki zestaw wygląda pięknie.

Jakie masz podejście do trendów w modzie, bardzo sie nimi kierujesz w pracy z klientkami?

Trendy są dla mnie ważne jako inspiracja do stylizacji, ale w pracy z klientami kieruję się preferencjami klienta. A to nie zawsze jest równoznaczne z najnowszymi trendami. Cytując Coco Chanel ” Moda przemija, styl pozostaje”.

Jaki dodatek, element ubrania jest Twoim zdanie kluczowy, aby stylizacja była udana?

Dodatki stanowią bardzo ważny element w każdej stylizacji. Szczególną uwagę chciałabym zwrócić na dobór odpowiedniej bielizny. Dobrze dobrana bielizna może zmienić wygląd sylwetki, a co za tym idzie wyszczuplić, wymodelować ją, ukryć mankamenty lub wyeksponować atuty. Może sprawić, że sukienka czy bluzka będzie się układać pięknie i elegancko. Bardzo ważnym elementem kreowania wizerunku jest również dobór odpowiedniej biżuterii, torebek i butów.

W czym Ty czujesz się najlepiej na co dzień?

Mój styl zmienia się w zależności od sytuacji. Na co dzień dominuje u mnie styl casualowy, gdyż wygodę cenię sobie ponad wszystko.

O czym kobiety powinny pamiętać, aby dobrze wyglądać – w nawet najbardziej zagoniony, trudny dzień?

O uśmiechu, gdyż uśmiech to najważniejszy atut każdej z nas i potrafi zamaskować każdy mankament naszego stroju 🙂

Co powinno stanowić podstawę garderoby dobrze ubranej kobiety i co w ogóle rozumiesz pod hasłem „dobrze ubrana”?

Nie można uogólniać stwierdzenia „dobrze ubrana”, gdyż dla każdej kobiety będzie to oznaczać co innego. Moim zdaniem dobrze ubrana kobieta to taka, która dobrze się czuje we własnej skórze i akceptuje siebie. I wie w czym dobrze wygląda.

Jak Twoim zdaniem kobiety powinny pracować na akceptacją siebie?

Akceptacja siebie pod względem wyglądu jest dość prosta. Kobiety powinny poznać swoje zalety i wady sylwetkowe. Powinny potrafić wyeksponować swoje zalety i zatuszować mankamenty. Znajomość siebie pozwoli nam w efekcie zaakceptować się takimi jakimi jesteśmy lub zmotywuje do zmian.

Czy jest styl jakiejś osoby, który Ciebie wyjątkowo inspiruje?

Inspirują mnie ludzie, głównie moi klienci. Moja rola, to rola obserwatora. Patrzę na ludzi wokoło, a w mojej głowie pojawiają się pomysły na nowe stylizacje. Jeżeli chodzi o inspiracje w modzie to przed każdym nowym sezonem śledzę trendy i staram się przemycać funkcjonale rozwiązania do szaf moich klientek. Nie jestem w stanie wymienić jednej osoby, która mnie inspiruje podobnie jak jakiś konkretny styl.

A może zaobserwowałaś styl jakiejś popularnej gwiazdy, który bardzo sie zmienił na korzyść, zwróciłaś na to uwagę i chciałabyś podpowiedzieć podobne metamorfozy naszym czytelniczkom?

Katarzyna Zielińska to aktorka, która moim zdaniem przeszła długą drogę w walce o swój indywidualny styl. Początkowo była bardzo odważna w doborze stylizacji i kolorów, a jej stylizacje niejednokrotnie były dość kiczowate. Dzisiaj jej styl jest inny, zdecydowany, wyraźny, ale jednocześnie klasyczny. Ten przykład popularnej gwiazdy pokazuje, że droga do swojego stylu może być kręta. Moja rada: Drogie Panie, nie poddawajcie się i poznawajcie swoje gusta, różne rozwiązania. To jedyna droga do odnalezienia swojego stylu.

Są różne szkoły stylizacyjne: dobór kolorów, pani wiosna, budowa sylwetki – które z tych zasad Twoim zdaniem są naprawdę ważne i na które z nich zwracasz uwagę pracując z klientkami?

Dobór fasonów i kolorów jest bardzo ważny, jednakże teoria dotycząca kreowaniu wizerunku w oparciu o cechy kobiet tzw. pór roku dla mnie się nie sprawdza. Każda kobieta na różnym etapie życia może łączyć w sobie cechy wszystkich czterech pór roku. Nas kobiet nie da się zamknąć w ramy pewnych teorii. Każda klientka jest inna, dlatego moje podejście jest indywidualne i holistyczne. Dla mnie najważniejszym kryterium jest to czy dana osoba dobrze się czuje w danej stylizacji, a co za tym idzie czy dobrze wygląda.

Brak komentarzy

wyślij odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DOŁĄCZ DO NAS
Podziel się swoją historią lub zainspiruj nas do poruszenia ważnego tematu. Piszemy artykuły, rozmawiamy z inspirującymi kobietami i pytamy o zdanie ekspertów. Jesteśmy otwarci na współpracę oraz Twoje propozycje. Skontaktuj się z nami!
dalia
KONTAKT Z REDAKCJĄ
e-mail: shapemeup@dalia.pl
WYDAWCA:
Dalia Lingerie ul. Wolności 145 34-220 Maków Podhalański tel: +48 33 877 16 87 e-mail: biuro@dalia.pl