Fashion Revolution Week 2018 – dowiedz się, zanim kupisz

Fashion Revolution Week 2018 – dowiedz się, zanim kupisz

Zobacz nowości:

Biustonosz BILLIE big K27Figi BILLIE
ettaetta figi

Fashion Revolution Week 2018 to już piąta odsłona największego na świecie ruchu propagującego świadome i odpowiedzialne podejście do mody. Data nie jest przypadkowa – 24 kwietnia 2013 roku miała miejsce największa w przemyśle odzieżowym katastrofa w fabryce Rana Plaza w Bangladeszu, w której życie straciło niemal 1200 osób. Jest to jeden z wielu tragicznych skutków masowej produkcji i sezonowego podejścia do mody. Jeśli śledzicie nasze działania, wiecie, że idea slow fashion jest nam bliska. Na naszym bogu polecamy polskich projektantów i producentów odzieży, zachęcamy do szukania informacji i podejmowania świadomych decyzji zakupowych oraz wzięcia udziału w wydarzeniu Fashion Revoluton Week 2018 i zadawania pytania: #whomademyclothes?

Więcej o świadomej modzie przeczytacie w wywiadzie z redaktor Vogue Polska:

Harel: Chodzi o to, żeby zadawać pytania.

Od 23 do 29 kwietnia w ponad 100 krajach na całym świecie zaangażowani blogerzy i aktywiści zachęcają do wzięcia udziału w modowej rewolucji. Wspierając Fashion Revolution Week 2018 po raz kolejny zapraszamy Was do naszej pracowni: Fashion Revolution – kulisy powstawiania kolekcji Dalia Lingerie.

Fashion Revolution Week
Projektantka marki Dalia Lingerie, Maja Madej, pracując nad koncepcją każdej kolekcji, starannie selekcjonuje materiały i dodatki, współpracując tylko ze sprawdzonymi producentami z Włoch, Francji, Szwajcarii i Austrii.

Przyłączyć mogą się wszyscy, którzy nie zgadzają się z prowadzoną przez koncerny odzieżowe polityką masowej produkcji i jednosezonowej mody, która przejawia się także, a może przede wszystkim, w słabej jakości ubrań.

Czytaj także: Basic to podstawa – jak dobrze zbudować swoją garderobę?

#Fashion Revolution Week 2018 – dlaczego warto?

Nie sama jakość jest tu jednak najważniejsza. Ogromne zyski tekstylnych gigantów często idą w parze z możliwie jak najtańszą produkcją, którą marki przenoszą do krajów Trzeciego Świata. Sezonowa moda ma także wpływ na nasze zdrowie. Słyszeliście historie o uczulających lub rakotwórczych składnikach farb do tkanin lub szkodliwych związkach pojawiających się w samych włóknach? Na działanie toksyn narażeni są nie tylko pracownicy hal produkcyjnych, ale i sami konsumenci. Tuż obok pojawia się kwestia zanieczyszczenia środowiska, jakie generuje przemysł odzieżowy poprzez używanie tanich w produkcji materiałów sztucznych lub naturalnych. Jak pisze Fashion Biznes, wg statystyk przy uprawach bawełny konwencjonalnej, zużywana jest największa ilość szkodliwych dla środowiska pestycydów na metr uprawy (aż ok. 10% globalnego zużycia), a kontakt z ludzką skórą najgroźniejszego z nich, może skutkować nawet śmiercią!

#zakupy – jak robić to dobrze?

Co powinno zmienić się w naszym podejściu do kupowania, by nasze wybory były zawsze właściwe? Przede wszystkim zastanawiajmy się, czy nie oszczędzamy kosztem czyjejś niewynagradzanej pracy. Warto wtedy pamiętać, że cena każdego produktu zawiera:

  • koszt materiału,
  • koszty skonstruowania i odszycia produktu,
  • koszty transportu,
  • marżę producenta,
  • wynagrodzenie sprzedawcy
  • inne koszty związane np. z wynajęciem powierzchni handlowej.

Czytaj także: Zakupy. Nie wydawaj, ale zainwestuj!

Stąd różnice w cenie pozornie takich samych produktów. Jeśli zastanawiacie się, po co kupować droższy biustonosz, skoro „taki sam” można kupić w sieciówce za niższą kwotę, koniecznie przeczytajcie wywiad z naszą brafitterką, Magdaleną Lazar i zobaczcie video poradnik stylistki Cheers My Heels – jak dobrać idealny biustonosz (klik). Dlaczego każda kobieta powinna nosić profesjonalnie dobraną bieliznę od samego początku? O wpływie na zdrowie (nie)odpowiednio dobranego biustonosza przeczytacie tutaj.

 

 

#co z modą po sezonie?

Sezonowe podejście do mody przez masowych producentów generuje ogromne zanieczyszczenie środowiska nie tylko w procesie produkcji. Stosunkowo niskie ceny podstawowe produktów sprawiają, że bardziej od magazynowania niewyprzedanych części kolekcji lub tworzenia outletów opłaca się ich utylizacja. Niechlubnym przykładem stała się szwedzka marka H&M, której dziennikarze udowodnili spalanie kilku ton odzieży i dodatków rocznie. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Na stronie Dalia Lingerie w zakładce OUTLET znajdziecie końcówki kolekcji bielizny i strojów plażowych. Zachęcamy do skorzystania z okazji, bo ostatnie rozmiary złapiecie w cenach niższych nawet o 60%!

 

 

#Fashion Revlution Week zmienia branżę

– Ponad 70 marek i dostawców zaangażowało się w program Detox planowany do 2020 roku, usuwając szkodliwe chemikalia ze swoich łańcuchów dostaw. Łącznie marki te stanowią 15% światowej produkcji tekstyliów. Ponad 100 marek zobowiązało się do pracy nad gospodarką obiegu zamkniętego. – podaje Fashion Revolution Poland.

Szukajmy informacji i dokonujmy świadomych wyborów. Dzięki zaangażowaniu konsumentów „fast fashion” przestaje być przemysłem nieliczącym się z konsekwencjami dla życia, zdrowia i środowiska. Wiele pracy jeszcze przed nami. Gorąco zachęcamy, by Fashion Revolution Week trwał w naszej świadomości nie tydzień, a cały rok. 🙂

Brak komentarzy

wyślij odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DOŁĄCZ DO NAS
Podziel się swoją historią lub zainspiruj nas do poruszenia ważnego tematu. Piszemy artykuły, rozmawiamy z inspirującymi kobietami i pytamy o zdanie ekspertów. Jesteśmy otwarci na współpracę oraz Twoje propozycje. Skontaktuj się z nami!
dalia
KONTAKT Z REDAKCJĄ
e-mail: shapemeup@dalia.pl
WYDAWCA:
Dalia Lingerie ul. Wolności 145 34-220 Maków Podhalański tel: +48 33 877 16 87 e-mail: biuro@dalia.pl